W obliczu rosnącej świadomości ekologicznej, narastających wyzwań związanych z zmianami klimatycznymi oraz dynamicznych zmian norm regulacyjnych, sektor budowlany staje w obliczu nowej rzeczywistości, gdzie zrównoważone inwestycje nabierają kluczowego znaczenia. Zastosowanie zasad zrównoważonego budownictwa, opartego na efektywności energetycznej, ochronie środowiska i społecznej odpowiedzialności buduje również markę dewelopera na rynku jako podmiotu dbającego o komfort użytkowników oraz ład przestrzenny. Podjęcie się takiej budowy wiąże się również ze spełnieniem dodatkowych wymogów prawnych.
Jednym z głównych czynników motywujących dewelopera do decyzji o budowie zielonych inwestycji jest popyt rynkowy. Rosnąca świadomość społeczna na temat ochrony środowiska skutkuje zwiększonym zainteresowaniem na nieruchomości zrównoważone. Deweloperzy reagują na te zmiany, dostosowując swoją ofertę do oczekiwań klientów, którzy coraz bardziej cenią sobie ekologiczne i zrównoważone rozwiązania. Nieruchomości zielone, które uwzględniają efektywność energetyczną, ekologiczne materiały czy zielone tereny, stają się atrakcyjnym wyborem dla klientów poszukujących bardziej ekologicznych stylów życia. Rynek coraz bardziej ceni nieruchomości zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju, uznając je za bardziej atrakcyjne i prestiżowe. W rezultacie, zielone budynki często osiągają wyższe ceny sprzedaży oraz stawki czynszu w porównaniu do tradycyjnych budynków. To z kolei przekłada się na zwiększone zyski dla deweloperów, którzy inwestują w takie projekty.
Rozwój zrównoważonego budownictwa stał się interesującym tematem nie tylko dla przedsiębiorców, ale również dla władz, które nakładają coraz to kolejne warunki do spełnienia kształtując nową erę w branży. W odpowiedzi na narastające wyzwania związane ze zmianami klimatycznymi i presję społeczną, powstało wiele regulacji, które mają na celu promowanie praktyk budowlanych bardziej przyjaznych dla środowiska. Powoduje to również rozgraniczenie w inwestycjach na te które tylko z nazwy przypominają ekologiczne jak i na te, które faktycznie sprzyjają środowisku dzięki zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań.
Nie każdy zdaje sobie sprawę z faktu, iż budowa zielonej inwestycji obarczona jest przestrzeganiem narzuconych na inwestorów szeregu dyrektyw i regulacji europejskich, które wpływają na wymagania dotyczące budownictwa zielonego i zrównoważonego w Polsce.
Na szczeblu międzynarodowym, warto zwrócić uwagę na Europejską Dyrektywę w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD), która ma na celu promowanie efektywności energetycznej w sektorze budowlanym na terenie Unii Europejskiej, dlatego też nakłada na państwa członkowskie obowiązek wprowadzenia certyfikatów energetycznych dla budynków, oraz ustanowienia minimalnych wymagań w zakresie efektywności energetycznej dla nowych budynków i istniejących budynków podlegających gruntownej renowacji, co ma prowadzić do zwiększenia efektywności energetycznej budynków oraz ujednolicenia standardów na terenie Unii. Świadectwa charakterystyki energetycznej są przygotowywane przez uprawnionych certyfikatorów energetycznych, którzy oceniają efektywność energetyczną budynku na podstawie analizy jego parametrów technicznych. Informacje zawarte w certyfikatach pomagają potencjalnym nabywcom lub najemcom zrozumieć, jakie są koszty związane z zużyciem energii w danym budynku, co może wpłynąć na ich decyzje dotyczące zakupu lub wynajmu.
Zarządzanie odpadami z budowy
Dyrektywa w sprawie odpadów, zwana również Waste Framework Directive (WFD), jest kluczowym dokumentem regulującym gospodarkę odpadami na poziomie Unii Europejskiej. W Polsce przepisy dotyczące zarządzania odpadami, w tym związane z implementacją zasad zawartych w dyrektywie w sprawie odpadów są wprowadzone przede wszystkim przez ustawę z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach. Głównymi założeniami ustawy jest hierarchia odpadów. Priorytetem jest przygotowanie odpadów do ponownego użycia, recykling, odzysk energetyczny i unieszkodliwianie, wprowadza obowiązek opracowywania przez samorządy gminne planów gospodarki odpadami, określenia zasady gospodarki odpadami niebezpiecznymi, w tym ich identyfikacji, rejestracji, transportu, magazynowania, oraz metod unieszkodliwiania.
Przepisy dotyczące OZE
Nie wszystkie przepisy pozytywnie wpływają na rozwój ekologicznych inwestycji. Modyfikacje wprowadzone do ustawy o planowaniu przestrzennym zawierają przepisy, które potencjalnie mogą negatywnie wpłynąć na inwestycje związane z odnawialnymi źródłami energii. Prawo zakłada, że lokalizowane poza budynkami instalacje OZE będzie można umieszczać – pod warunkiem przyjęcia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego na użytkach rolnych klasy I-III i gruntach leśnych, użytkach rolnych klasy IV, o mocy zainstalowanej elektrycznej większej niż 150 kW lub wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania energii elektrycznej, gruntach innych niż wskazane wyżej, o mocy zainstalowanej elektrycznej większej niż 1000 kW. Ponadto instalacje OZE o dużej mocy muszą zostać uwzględnione zarówno w planie ogólnym gminy jak i w wydanym na jego podstawie miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (MPZP), a zamontowane na budynkach instalacje OZE oparte wyłącznie na wykorzystaniu energii słonecznej, tj. panele fotowoltaiczne mogą być zamontowane na wybranym budynku w przypadku, gdy MPZP przewiduje powstanie takiego budynku.